Zabawki z dinozaurami – negatywny wpływ na dziecko?

Jeśli jesteś rodzicem, to zapewne dobrze orientujesz się w różnych zainteresowaniach i obsesjach dzieci. Niektóre z nich kochają samochody, inne zwierzęta, a jeszcze inne zabawki z dinozaurami.

Spis treści

Uspokajamy – dziecięce ,,obsesje” są normalne

Dziecko poprzez obsesję na danym punkcie wyraża swoją pasję, która może w przyszłości okazać się jego drogą życiową. Długo czekamy na moment, aż nasza pociecha wykaże czymś większe zainteresowanie. Gdy do tego dojdzie, musimy ją w tym wspierać, w końcu dobrze jest wiedzieć, do czego Twoje dziecko ma pasję. Ważne jest, abyśmy wiedzieli, kiedy obsesja staje się problemem i wtedy mogli pomóc swoim dzieciom.

Jeśli twoje dziecko ma obsesję na punkcie dinozaurów i chce być paleontologiem, gdy dorośnie, przeczytaj nasz wpis.

Dlaczego dzieci mają obsesję na punkcie dinozaurów?

Pierwsze zetknięcie mojego dziecka z dinozaurami odbyło się, gdy miał zaledwie dwa latka. Kupiłam puzzle piankowe w kształcie dinozaurów. Podczas kąpieli przyglądał się im z ogromnym zainteresowaniem, pytał co to za zwierzątka, jak się nazywają i gdzie żyją. Nie był jeszcze świadom, że wyginęły. Nie ma jednej odpowiedzi na to, dlaczego niektóre dzieci interesują się dinozaurami lub jakimkolwiek innym zagadnieniem. Może to być spowodowane mediami lub filmami, na które były narażone. Może ich przyjaciele kochają dinozaury lub mogą być po prostu ciekawe tych prehistorycznych stworzeń, które miliony lat temu przemierzały naszą planetę.

Zabawki z dinozaurami

Jak już wiemy – wiele dzieci kocha zabawki z dinozaurami i mogą bawić się nimi przez wiele godzin. Dlatego ważne jest, aby rodzice kupili takie zabawki, które pomagają rozwinąć wyobraźnię i kreatywność, a także są edukacyjne w tym samym czasie.

Aktualnie na rynku znajdziemy wiele motywów dinozaurów w przeróżnych zabawkach, jak np. Klocki magnetyczne pobudzające wyobraźnię dzieci, zdrapywanki kształtujące koordynację ręka-oko, zestawy do kolorowania piaskiem rozwijające zdolności manualne a nawet kalejdoskop który dziecko może zabrać ze sobą na każdą wyprawę. Jeśli masz fana dinozaurów w domu, możesz rozważyć dinozaurowy motyw na kolejne urodziny! Świetnie sprawdzą się do tego zmywalne tatuaże czy naklejki, frajda gwarantowana 🙂 W naszym asortymencie znajdziesz nawet plasterki z motywem dinozaurów, które z pewnością zniwelują smutek dziecka gdy delikatnie się zrani.

Jeśli Twoje dziecko już długo wykazuje zainteresowanie dinozaurami, to możesz pójść o krok dalej i zakupić [klik], [klik] lub [kilk] co pobudzi w nim duszę odkrywcy i, kto wie, może w przyszłości zostanie archeologiem?

Najlepszą rzeczą we wskazanych zabawkach jest to, że są one wykonane z wysokiej jakości materiału. Będą zdatne do użytku przez wieki jeśli odpowiednio o nie zadbamy! Oczywiście nie tatuaże czy naklejki, bo te maluchy szybko zużyją. No chyba że okleją nimi szafki w pokoju – z własnego doświadczenia wiem, że wtedy niestety zostają z nami na wieki 🙂

Czy dinozaury mają negatywny wpływ na dziecko?

Każde zainteresowanie może ciągnąć za sobą kilka negatywów. Największym negatywem dinozaurów jest ich drastyczna historia wyginięcia, która może wstrząsnąć maluchami, jak dowiedzą się o niej ze złych źródeł. Najważniejsze, aby trzymać dzieci z dala od programów czy filmów o dinozaurach, dopóki nie będą wystarczająco dorosłe, aby zrozumieć co oglądają. Wiele z tych programów jest wypełnionych przemocą, co może negatywnie wpłynąć na pociechę, a nawet wywołać niepotrzebną traumę. Teraz w Internecie można znaleźć dużo edukacyjnych filmów, przeznaczonych do danej grupy wiekowej. Sama pokazywałam swojemu dziecku kilka z nich – bardzo go zainteresowały, i chciał dalej pogłębiać swoją pasję związaną z dinozaurami. Więc zamiast pozwalać oglądać dzieciom programy w telewizji pójdź na przód, i sam pokaż odpowiednie materiały video.

Różnorodność zainteresowań

Dobrze, gdy dziecko ma zainteresowania, ponieważ pomagają odkrywać świat i poznawać go na swój sposób. Jednak może to być również złe, gdy utkną na jednym zainteresowaniu i nie chcą się bawić niczym innym. Ważne jest, aby wiedzieć, co dziecko lubi, a czego nie, aby pomóc mu znaleźć inne rzeczy, które go zainteresują.

Istnieje wiele sposobów na rozwinięcie w dziecku nowych zainteresowań, na przykład szukając wzorców w ich działaniach w czasie zabawy. Jeśli zawsze bawią się dinozaurami, ale nie zwierzętami lub samochodami, to po prostu potrzebują więcej ekspozycji na inne rodzaje zabawek. Spróbuj kupić kilka innych zabawek, jak samochodzik czy klocki – na początku połącz te zabawki z dinozaurami, a później już sam zobaczysz co dziecku podoba się bardziej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.